Kampprogram til VM 2018

Her finder du det komplette kampprogram for VM 2018 i Rusland.

Kampprogram til VM i Rusland

VM 2018 i Rusland står for døren, og det betyder selvfølgelig at du kommer til at bruge en masse tid foran fjernsynet (medmindre du har planer om at rejse til Rusland, bevares). Her giver vi dig den komplette spilleplan for sommerens store mesterskab, så du kan tjekke de vigtigste kampe, og krydse dem af i kalenderen.

REKLAME: Spil på fodbold VM hos 888sport. Få 100% i bonus op til 2000 DKK.

Ved hjælp af vores spilleplan kan du også forsøge at forudsige fremtidige kampe i VM-finalen. Hvis du har planlagt at deltage i en konkurrence, hvor du kan tippe resultatet af VM 2018, er denne side et perfekt værktøj til dig.

Nogle VM-kampe er af ekstra interesse. For eksempel er det vigtigt at holde styr på disse datoer:

  • Lørdag 16. juni - Peru vs Danmark
  • Torsdag 21. juni - Danmark vs Italien
  • Tirsdag 26. juni - Danmark vs Frankrig

Hvilke TV-kanaler skal du tænde for, når du vil se VM 2018 i fodbold? Klik her for sendeplan.

Kampprogram gruppespil VM 2018

1. Runde

Torsdag 14. juni
17.00 RuslandRusland - Saudi ArabienSaudi-ArabienGruppe AMoskva
Fredag 15. juni
Kl. 14.00EgyptenEgypten - UruguayUruguayGruppe AJekaterinburg
Kl. 17.00MarockoMarocko - IranIranGruppe BSt Petersburg
Kl. 20.00PortugalPortugal - SpanienSpanienGruppe BSotji
Lørdag 16. juni
Kl. 12.00FrankrigFrankrig - AustralienAustralienGruppe CKazan
Kl. 15.00ArgentinaArgentina - IslandIslandGruppe DMoskva
Kl. 18.00PeruPeru - DanmarkDanmarkGruppe CSaransk
Kl. 21.00KroatienKroatien - NigeriaNigeriaGruppe DKaliningrad
Søndag 17. juni
Kl. 14.00Costa RicaCosta Rica - SerbienSerbienGruppe ESamara
Kl. 17.00TysklandTyskland - MexikoMexikoGruppe FMoskva
Kl. 20.00BrasilienBrasilien - SchweizSchweizGruppe ERostov-na-Donu
Måndag 18. juni
Kl. 14.00ColombiaSverige - SydkoreaSydkoreaGruppe FNizjnij Novgorod
Kl. 17.00BelgienBelgien - PanamaPanamaGruppe GSotji
Kl. 20.00TunisienTunisien - EnglandEnglandGruppe GVolgograd
Tirsdag 19. juni
Kl. 14.00ColombiaColombia - JapanJapanGruppe HSaransk
Kl. 17.00PolenPolen - SenegalSenegalGruppe HMoskva
Kl. 20.00RuslandRusland - EgyptenEgyptenGruppe ASankt Petersburg

Runde 2

Onsdag 20. juni
Kl. 14.00PortugalPortugal - MarockoMarockoGruppe BMoskva
Kl. 17.00UruguayUruguay - SaudiarabienSaudiarabienGruppe ARostov-na-Donu
Kl. 20.00IranIran - SpanienSpanienGruppe BKazan
Torsdag 21. juni
Kl. 14.00DanmarkDanmark - AustralienAustralienGruppe CJekaterinburg
Kl. 17.00FrankrigFrankrig - PeruPeruGruppe CSamara
Kl. 20.00ArgentinaArgentina - KroatienKroatienGruppe DNizjnij Novgorod
Fredag 22. juni
Kl. 14.00BrasilienBrasilien - Costa RicaCosta RicaGruppe ESankt Petersburg
Kl. 17.00NigeriaNigeria - IslandIslandGruppe DVolgograd
Kl. 20.00SerbienSerbien - SchweizSchweizGruppe EKaliningrad
Lørdag 23. juni
Kl. 14.00BelgienBelgien - TunisienTunisienGruppe GMoskva
Kl. 17.00SydkoreaSydkorea - MexikoMexicoGruppe FRostov-na-Donu
Kl. 20.00TysklandTyskland - SverigeSverigeGruppe FSotji
Søndag 24. juni
Kl. 14.00EnglandEngland - PanamaPanamaGruppe GNizjnij Novgorod
Kl. 17.00JapanJapan - SenegalSenegalGruppe HJekaterinburg
Kl. 20.00PolenPolen - ColombiaColombiaGruppe HKazan

Runde 3

Måndag 25. juni
Kl. 16.00SaudiarabienSaudiarabien - EgyptenEgyptenGruppe AVolgograd
Kl. 16.00UruguayUruguay - RuslandRuslandGruppe ASamara
Kl. 20.00SpanienSpanien - MarockoMarockoGruppe BKaliningrad
Kl. 20.00IranIran - PortugalPortugalGruppe BSaransk
Tirsdag 26. juni
Kl. 16.00DanmarkDanmark - FrankrigFrankrigGruppe CMoskva
Kl. 16.00AustralienAustralien - PeruPeruGruppe CSotji
Kl. 20.00NigeriaNigeria - ArgentinaArgentinaGruppe DSankt Petersburg
Kl. 20.00IslandIsland - KroatienKroatienGruppe DRostov-na-Donu
Onsdag 27. juni
Kl. 16.00SydkoreaSydkorea - TysklandTysklandGruppe FKazan
Kl. 16.00MexikoMexiko - SverigeSverigeGruppe FJekaterinburg
Kl. 20.00SerbienSerbien - BrasilienBrasilienGruppe EMoskva
Kl. 20.00SchweizSchweiz - Costa RicaCosta RicaGruppe ENizjnij Novgorod
Torsdag 28. juni
Kl. 16.00JapanJapan - PolenPolenGruppe HVolgograd
Kl. 16.00SenegalSenegal - ColombiaColombiaGruppe HSamara
Kl. 20.00EnglandEngland - BelgienBelgienGruppe GKaliningrad
Kl. 20.00PanamaPanama - TunisienTunisienGruppe GSaransk

Kampprogram (slutspil)

1/8-DELSFINALER

Lørdag 30. juni

16.00 - Kazan: Vinderen af gruppe C - Andenpladsen i gruppe D

20.00 - Sotji: Vinderen af gruppe A - Andenpladsen i gruppe B

Søndag 1. juli

16.00 - Moskva: Vinderen af gruppe B - Andenpladsen i gruppe A

20.00 - Nizjnij Novgorod: Vinderen af gruppe D - Andenpladsen i gruppe C

Mandag 2. juli

16.00 - Samara: Vinderen af gruppe E - Andenpladsen i gruppe F

20.00 - Rostov-na-Donu: Vinderen af gruppe G - Andenpladsen i gruppe H

Tirsdag 3. juli

16.00 - St Petersburg: Vinderen af gruppe F - Andenpladsen i gruppe E

20.00 - Moskva: Vinderen af gruppe H – Andenpladsen i gruppe G

REKLAME: Spil på fodbold VM hos Bet365. Få op til 750 DKK i væddemålskreditter.

KVARTFINALER

Fredag 6. juli

16.00 - Nizjnij Novgorod: 1. Kvartfinale

20.00 - Kazan: 2. Kvartfinale

Lørdag 7. juli

16.00 - Samara: 3. Kvartfinale

20.00 - Sotji: 4. Kvartfinale

SEMIFINALER

Tirsdag 10. juli

20.00 - St Petersburg: Semifinale

Onsdag 11. juli

20.00 - Moskva: Semifinale

VM-BRONZEKAMP

Lørdag 14. juli

16.00 - St Petersburg: Bronzekamp

VM-FINALEN

Søndag 15. juli

  • 17.00 - Moskva: VM-Finalen