Kampprogram til VM 2018

Her finder du det komplette kampprogram for VM 2018 i Rusland.

Kampprogram til VM i Rusland

VM 2018 i Rusland står for døren, og det betyder selvfølgelig at du kommer til at bruge en masse tid foran fjernsynet (medmindre du har planer om at rejse til Rusland, bevares). Her giver vi dig den komplette spilleplan for sommerens store mesterskab, så du kan tjekke de vigtigste kampe, og krydse dem af i kalenderen.

Ved hjælp af vores spilleplan kan du også forsøge at forudsige fremtidige kampe i VM-finalen. Hvis du har planlagt at deltage i en konkurrence, hvor du kan tippe resultatet af VM 2018, er denne side et perfekt værktøj til dig.

Nogle VM-kampe er af ekstra interesse. For eksempel er det vigtigt at holde styr på disse datoer:

  • Lørdag 16. juni - Peru vs Danmark
  • Torsdag 21. juni - Danmark vs Australien
  • Tirsdag 26. juni - Danmark vs Frankrig

Hvilke TV-kanaler skal du tænde for, når du vil se VM 2018 i fodbold? Klik her for sendeplan.

Kampprogram - Slutspil

1/8-delsfinaler

Lørdag 30. juni
Kl. 16.00 franceFrankrig - Argentinaargentina1/8-delsfinaler4 - 3
Kl. 20.00UruguayUruguay - Portugalportugal1/8-delsfinaler2 - 1
Søndag 1. juli
Kl. 16.00SpanienSpanien - RuslandRusland1/8-delsfinaler1 - 1
Kl. 20.00KroatienKroatien - DanmarkDanmark1/8-delsfinaler1 - 1
Mandag 2. juli
Kl. 16.00BrasilienBrasilien - Mexicomexico1/8-delsfinaler2 - 0
Kl. 20.00BelgienBelgien - JapanJapan1/8-delsfinaler3 - 2
Tisdag 3. juli
Kl. 16.00SverigeSverige - Schweizswitzerland1/8-delsfinaler1 - 0
Kl. 20.00ColombiaColombia - EnglandEngland1/8-delsfinaler1 - 1

Kvartfinaler

Fredag 6. juli
Kl. 16.00FrankrigFrankrig - UruguayUruguayKvartfinale2 - 0
Kl. 20.00BrasilienBrasilien - BelgienBelgienKvartfinale1 - 2
Lørdag 7. juli
Kl. 16.00SverigeSverige - EnglandEnglandKvartfinale0 - 2
Kl. 20.00RuslandRusland - KroatienKroatienKvartfinale2 - 2*

Semifinaler

Tirsdag 10. juli
Kl. 20.00FrankrigFrankrig - BelgienBelgienSemifinale1 - 0
Onsdag 11. juli
Kl. 20.00KroatienKroatien - EnglandEnglandSemifinale2 - 1*

VM-Bronzekamp

Lørdag 14. juli
Kl. 16.00BelgienBelgien - EnglandEnglandBronzekampSt Petersburg

VM-Finalen

Søndag 15. juli
Kl. 17.00FrankrigFrankrig - KroatienKroatienVM-FinalenMoskva

Kampprogram gruppespil VM 2018

1. Runde

Torsdag 14. juni
17.00 RuslandRusland - Saudi ArabienSaudi-ArabienGruppe A5 - 0
Fredag 15. juni
Kl. 14.00EgyptenEgypten - UruguayUruguayGruppe A0 - 1
Kl. 17.00MarockoMarokko - IranIranGruppe B0 - 1
Kl. 20.00PortugalPortugal - SpanienSpanienGruppe B3 - 3
Lørdag 16. juni
Kl. 12.00FrankrigFrankrig - AustralienAustralienGruppe C2 - 1
Kl. 15.00ArgentinaArgentina - IslandIslandGruppe D1 - 1
Kl. 18.00PeruPeru - DanmarkDanmarkGruppe C0 - 1
Kl. 21.00KroatienKroatien - NigeriaNigeriaGruppe D2 - 0
Søndag 17. juni
Kl. 14.00Costa RicaCosta Rica - SerbienSerbienGruppe E0 - 1
Kl. 17.00TysklandTyskland - MexicoMexikoGruppe F0 - 1
Kl. 20.00BrasilienBrasilien - SchweizSchweizGruppe E1 - 1
Måndag 18. juni
Kl. 14.00ColombiaSverige - SydkoreaSydkoreaGruppe F1 - 0
Kl. 17.00BelgienBelgien - PanamaPanamaGruppe G3 - 0
Kl. 20.00TunisienTunisien - EnglandEnglandGruppe G1 - 2
Tirsdag 19. juni
Kl. 14.00ColombiaColombia - JapanJapanGruppe H1 - 2
Kl. 17.00PolenPolen - SenegalSenegalGruppe H1 - 2
Kl. 20.00RuslandRusland - EgyptenEgyptenGruppe A3 - 1

Runde 2

Onsdag 20. juni
Kl. 14.00PortugalPortugal - MarokkoMarockoGruppe B1 - 0
Kl. 17.00UruguayUruguay - SaudiarabienSaudiarabienGruppe A1 - 0
Kl. 20.00IranIran - SpanienSpanienGruppe B0 - 1
Torsdag 21. juni
Kl. 14.00DanmarkDanmark - AustralienAustralienGruppe C1 - 1
Kl. 17.00FrankrigFrankrig - PeruPeruGruppe C1 - 0
Kl. 20.00ArgentinaArgentina - KroatienKroatienGruppe D0 - 3
Fredag 22. juni
Kl. 14.00BrasilienBrasilien - Costa RicaCosta RicaGruppe E2 - 0
Kl. 17.00NigeriaNigeria - IslandIslandGruppe D2 - 0
Kl. 20.00SerbienSerbien - SchweizSchweizGruppe E1 - 2
Lørdag 23. juni
Kl. 14.00BelgienBelgien - TunisienTunisienGruppe G5 - 2
Kl. 17.00SydkoreaSydkorea - MexicoMexicoGruppe F1 - 2
Kl. 20.00TysklandTyskland - SverigeSverigeGruppe F2 - 1
Søndag 24. juni
Kl. 14.00EnglandEngland - PanamaPanamaGruppe G6 - 1
Kl. 17.00JapanJapan - SenegalSenegalGruppe H2 - 2
Kl. 20.00PolenPolen - ColombiaColombiaGruppe H0 - 3

Runde 3

Måndag 25. juni
Kl. 16.00SaudiarabienSaudiarabien - EgyptenEgyptenGruppe A2 - 1
Kl. 16.00UruguayUruguay - RuslandRuslandGruppe A3 - 0
Kl. 20.00SpanienSpanien - MarokkoMarockoGruppe B2 - 2
Kl. 20.00IranIran - PortugalPortugalGruppe B1 - 1
Tirsdag 26. juni
Kl. 16.00DanmarkDanmark - FrankrigFrankrigGruppe C0 - 0
Kl. 16.00AustralienAustralien - PeruPeruGruppe C0 - 2
Kl. 20.00NigeriaNigeria - ArgentinaArgentinaGruppe D1 - 2
Kl. 20.00IslandIsland - KroatienKroatienGruppe D1 - 2
Onsdag 27. juni
Kl. 16.00SydkoreaSydkorea - TysklandTysklandGruppe F2 - 0
Kl. 16.00MexikoMexico - SverigeSverigeGruppe F0 - 3
Kl. 20.00SerbienSerbien - BrasilienBrasilienGruppe E0 - 2
Kl. 20.00SchweizSchweiz - Costa RicaCosta RicaGruppe E2 - 2
Torsdag 28. juni
Kl. 16.00JapanJapan - PolenPolenGruppe H0 - 1
Kl. 16.00SenegalSenegal - ColombiaColombiaGruppe H0 - 1
Kl. 20.00EnglandEngland - BelgienBelgienGruppe G0 - 1
Kl. 20.00PanamaPanama - TunisienTunisienGruppe G1 - 2